Yerba Mate – skąd się bierze ta moc?

Kiedyś oglądając programy Cejrowskiego, nie bardzo wiedziałem, co ten facet pije? Ale zaintrygowało mnie to i podjąłem wyzwanie. Na początku, z pewna taka nieśmiałością sięgnąłem po moja pierwsza yerba mate i musze powiedzieć, że nie od razu bylem zachwycony. Pierwsze wrażenie, no cóż… to chyba nie dla mnie… Ale ja tak łatwo nie odpuszczam. Wiem, że są tacy, którzy „małej czarnej” nigdy nie zdadzą. Ja „zdradziłem” i nie żałuję. Zabrzmiało dwuznacznie, ale warto mieć szerokie horyzonty. To jak jest ze smakiem yerby?  

Hmmm różnie można trafić, lepiej lub gorzej, bo producentów yerby jest naprawdę wielu. Poza tym większość naszego społeczeństwa ma jakieś swoje preferencje smakowe i dużym łukiem omija wszystko, co nie jest słodkie albo słone. A yerba słodka nie jest, o nie 🙂 yerba jest dla macho 😉 … ale  nie tylko oczywiście. Poza czystą yerba jest też mnóstwo wariacji z dodatkiem ziół i owoców, i każdy, ale to naprawdę każdy mógłby znaleźć coś dla siebie. Pod warunkiem, że zechce. 

No, więc skąd się bierze ta moc? Kto wie? Otóż w yerba mate działają 3 alkaloidy

1. Kofeina (zawarta np. w kawie)

2. Teobromina (zawarta np. w czekoladzie)

3. Teofilina (zawarta w herbacie)

To oznacza, że  yerba mate jest po prostu naturalnym źródłem energii. 

Zaparzona w tradycyjny sposób zawiera mniej więcej 165mg kofeiny, podczas gdy standardowa mała czarna około 40-50mg. Yerba w inny sposób pobudza. Przede wszystkim nie ma nagłego skoku, ale stopień naszego pobudzenia podnosi się powoli i trwa, trwa, trwa, …trwa – właśnie tak. Czy to nie jest piękne?

Ale to nie wszystko, co daje nam yerba mate, gdyż obfituje ona w wartości odżywcze. Jest bogatym źródłem witamin: A. B, C, E, zawiera też 9 podstawowych minerałów i 15 aminokwasów.

I jeszcze kilka informacji encyklopedycznych. Związki zidentyfikowane w liściach yerba mate i niektóre ich biologiczne aktywności.

Kofeina  przeciwnowotworowo, przeciw otyłości, przeciwutleniacz, moczopędnie, pobudzająca, rozszerza naczynia krwionośne
 Kwas chlorogenowy  przeciwutleniacz, przeciwbólowo, przeciwcukrzycowo, przeciwnowotworowo, żółciopędnie
 Chlorofil  przeciwbakteryjnie, przeciw nowotworowo
 Cholina  przeciwcukrzycowo, cholinergicznie, lipotropowo
 Kwas nikotynowy  żółciopędnie, chipocholesterolemicznie
 Kwas pantotenowy  przeciwalergicznie, przeciw zapaleniu stawów, przeciw zmęczeniu
 Rutyna  przeciwutleniacz, przeciwnowotworowo, przeciwwrzodowo,  rozszerza naczynia krwionośne
 Tanina  przeciwutleniacz, przeciwnowotworowo, inhibitor lipooksygenazy, inhibitor MAO
 Teobromina  moczopędnie, pobudzająco, rozluźnia mięśnie
 Teofilina  moczopędnie, żółciopędnie, pobudzająco, rozszerza naczynia krwionośne, rozluźnia mięśnie
Kwas urosolowy  przeciwutleniacz, przeciwbólowo, przeciw arytmicznie, przeciwnowotworowo, korzystnie w chorobie Alzheimera


To chyba tyle, co chciałem, w kilku słowach napisać.

Mirek, Kukurykuuu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *