Czarna herbata w odstawkę

Okazuje się że po odstawieniu herbaty czarnej można już tylko lepiej.

Podobno „herbata czarna myśli rozjaśnia”, ale jak się okazuje tylko na krótką metę. Tak naprawdę to, zakwasza organizm, pogarsza sprawność umysłu (szczególnie u dzieci) i w sumie daje niewiele w zamian.
A zamiast herbaty czarnej, mamy naprawdę wiele możliwości. Nie będę rozpisywał się na temat właściwości herbaty białej, zielonej czy czerwonej, bo takie informacje można znaleźć bez trudu, ale kilka wskazówek może być przydatnych.

Herbata zielona

Kiedyś nie mogłem zrozumieć, jak można to pić. Okazuje się, że decydujący błąd popełniałem w trakcie zaparzania. Otóż – robiąc to samo, co z herbatą czarną – zalewając ją wrzątkiem, najnormalniej w świecie „psułem” herbatę zieloną. Maksymalna temperatura dla zaparzenia herbaty zielonej to 70-90°C. Dobrze jest też dodać do kompozycji np. owoc pigwy. Zdecydowanie nie należy jej pić na noc, gdyż działa pobudzająco.

Herbata czerwona

Tzw. „niedofermentowana”, (jedną z odmian jest Pu-erh). Nie jest być może zbyt finezyjna w smaku, ale doskonale poprawia przemianę materii. I w tym przypadku można dorzucić jakiegoś owocka, np. pomarańczę, grejpfruta i efekt jest całkiem przyzwoity. Temperatura zaparzania to 90°C.
(Do grupy herbat czerwonych często zaliczana jest także Oolong, jednakże produkowana jest wg nieco innej receptury i sama stanowi odrębną grupę)

Herbata biała,

Niekwestionowany zwycięzca w domowym rankingu ex aequo z Rooibosem. Jeszcze bardziej delikatna niż zielona. Świetna dla dzieci. Temperatura zaparzania to 70-85°C.

Rooibos

Nie zawiera kofeiny, działa wzmacniająco, bardzo interesujący aromat. Moje dzieci ją uwielbiają.

Godne uwagi są także: herbata z mięty, pokrzywy, czy melisy. Do tego dochodzą przeróżne mieszanki owocowe. Ważne, aby zwrócić uwagę na to, co tak naprawdę zaparzamy. Czy w „torebce” widać tylko pylistą substancję, czy poszczególne składniki. Dobra herbata niestety nie może być tania.

Mirek, Kukurykuuu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *