Czy soki są zdrowe?

Nie wszystko złoto co się świeci, nie każdy sok jest zdrowy.

Jeśli Ty albo twoje dzieci wypijacie kolejny soczek z kartonu i myślisz, że świetnie dbasz o wasze zdrowie, to niestety mocno Cię rozczaruję.

Naprawdę zdrowe są tylko soki wyciśnięte ze świeżych owoców, na zimno i spożyte w ciągu kilku godzin, a najlepiej od razu.

Wszelka dalsza obróbka, np. termiczna, chemiczna, dodatek cukru tylko pogarsza sytuację. Sok przetworzony przyczynia się do zakwaszania organizmu, czyli zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Nawet, jeśli sok jest tylko pasteryzowany, przestają działać w nim  wszelkie  enzymy – staje się absolutnie martwy. Dzięki temu nie psuje się i może postać na półce 2 lata.

Potem długo, długo nic i mamy soki tłoczone, pasteryzowane, bez dodatku cukru. Na pewno są godne uwagi, ale należy pamiętać o tym, że to po prostu mniejsze zło. Bardzo dobrze, jeśli surowiec pochodzi z sadów stosujących ekologiczne metody ochrony.

Następnie mamy szeroką gamę soków przecierowych, pasteryzowanych z dodatkiem lub bez dodatku cukru. Są to z reguły soki produkowane z półfabrykatów, a wiec proces utrwalania termicznego występuje wielokrotnie, co dodatkowo powoduje zubożenie soku w witaminy.

Inna kategoria to soki z koncentratu. Jest to próba odtworzenia prawdziwego soku mieszając wodę z zagęszczonym sokiem (koncentratem), próba moim zdaniem nie udana.

Zdecydowanie najgorsze są soki konserwowane chemicznie. Tak naprawdę coraz trudniej je znaleźć na półkach z sokami. Przeniosły się natomiast do kategorii „wody smakowe”. Cóż, praktycznie wszystkie wody smakowe w butelkach PET są konserwowane chemicznie.    

Nawet jeśli na opakowaniu z soku jest napisane „bez konserwantów” to jest to dopiero połowa sukcesu lub jeszcze mniej. Wielu producentów mimo wszystko poprawia naturę dodając do soku syntetyczne barwniki i aromaty. Wystarczy przeczytać etykietę i wszystko staje się jasne.

Mirek, Kukurykuuu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *